W związku z wystąpieniem na terenie miasta Sanoka gwałtownych burz i opadów deszczu, poszkodowani rolnicy chcący starać się o wsparcie z budżetu państwa, powinni niezwłocznie złożyć w Urzędzie Miasta Sanoka pisemne wnioski o oszacowanie szkód powstałych w ich gospodarstwach rolnych na skutek wspomnianych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (formularz wniosku w załączniku).
W przypadku strat w produkcji roślinnej, powierzchnia upraw rolnych podawana we wniosku o oszacowanie szkód powinna być zgodna z wnioskiem składanym przez rolnika do ARiMR
o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego na rok 2020 (kopię wniosku
o płatności należy dołączyć do wniosku o oszacowanie szkód), przy czym należy zaznaczyć że minimalna powierzchnia danej uprawy która podlega szacowaniu, nie może być mniejsza niż 0,10 ha.
Szacowania strat dokonuje Gminna Komisja ds. szacowania zakresu i wysokości strat poniesionych na terenie gminy Sanok w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
W skład Gminnej Komisji wchodzi przynajmniej po jednym przedstawicielu Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz Urzędu Miasta Sanoka.
Gminna Komisja dokonuje oszacowania szkód w terminie:
  1. do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania szkód, tj.
2. dwukrotnie, szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych (dotyczy wyłącznie drzew owocowych jako środka trwałego):
Z przeprowadzonego oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym Gminna Komisja sporządza protokół, który w terminie 30 dni od dnia oszacowania szkód przekazuje Wojewodzie Podkarpackiemu, celem potwierdzenia wystąpienia szkód (w przypadku szkód powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej lub 3350 zł w środkach trwałych).
Po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych i sporządzeniu protokołów, poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o pomoc określoną w obowiązujących przepisach tj.:
Informacje dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, można uzyskać w Urzędzie Miasta Sanoka, pokój nr 51, parter, tel.: (13) 46 52 840 oraz na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego
w Rzeszowie pod adresem:https://bip.rzeszow.uw.gov.pl/pozostale-informacje/informacje-z-zakresu-rolnictwa/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/informacja-dla-komisji-powolanych-przez-wojewode-celem-szacowania-szkod-w-gospodarstwach-rolnych/